Bal

Bal

Bal
Bal İçindeki Mineraller
Potasyum : 52,00 mg, kalsiyum : 6,00 mg, fosfor : 4,00 mg, sodyum : 4,00 mg , magnezyum : 2,00 mg,
demir : 0,42 mg, çinko : 0,22 mg, bakir : 0,03 mg
Bal İçindeki Vitaminler

C: 0,50 mg, b2 : 0,04 mg, b6 : 0,02 mg, Bal Enerji degeri: 304,00 kcal (1272 kJ), Karbonhidrat : 82,40 gr, protein : 0,30 gr, yag : 0,00 gr (Değeler 100 gram içindir).
Bal Özellikleri

Kestane, Çiçek, Karakovan, Keçli, Çam, Komar, Ihlamur gibi bal çeşitleri vardır.
Arının balı topladığı çiçeğe göre bal çeşitleri meydana gelir.
Şeker katılmadığı takdirde tüm ballar saf ve doğaldır. Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir.
Nektar bala çevrilirken arılar sağladıkları invertaz enzimi sayesinde sakkarozu inversiyona uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürür ve fermantasyonun meydana gelmesini önleyecek miktarda suyunu uçururlar. Kovandaki hücrelere yerleştirilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen bal arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanmaktadır.
Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı uçucu yağlar verir ki bu aynı zamanda çiçeklerin kokularını sağlayan yağdır.Bal üretiminde ½ kg ham nektarı toplamak için 900 bin arının bir gün boyunca çalışması gerekir. Toplanan bu nektarın ise ancak bir kısmı bala çevrilebilir. Elde edilen balın miktarı getirilen nektarın şeker konsantresine bağlıdır. Bal nem, güneş ışığı, kaynatma gibi sıra dışı bir etkiye maruz kalmadıkça bozulmaz ve zaman faktöründen etkilenmez.
Arılar güneşe bakarak güneş ışığı hizasında petekte çalışırlar. Tıpkı Günebakan çiçeği gibi. Güneşe göre, arının petek içinde nerde çalıştığı bilinir.
Arının polen topladığı arazideki tarım ilacı olup olmaması, bal üretiminde dışardan katkı olmaması, bal üretildiği yerdeki rakım ve çiçek, ağaç vb. kalite olması, Arının gücü, ırkı ve cinsine göre bal kalitesi değişir.


Alt Kategoriler