Kestane Balı

Kestane Balı
Kestane Balı – Chestnut Honey
Arıların Kestane ağacından topladığı polenle ürettiği bal çeşididir, filizlenmeye başlayan kestane ağacı çiçeklerindeki polen ve nektarları toplar.
Kestane ballarının hepsi antioksidan özelliği taşımasına rağmen, Rize ve civarında (Doğu Karadeniz) üretilen kestane balı antioksidan özelliği çok yüksektir.
Koyukahve renginde, acı aroması olan kendine has kokusu ve tadı olan sağlık açısından faydalı baldır.

Kestane Balı Aksi Tesirleri
Kestane balının bileşiminde şeker olduğu için diyabet hastaları az kullanabilir, İdrardan 7-8 saat sonra idrardan bal kokusu gelebilir.
Kestane Balı Faydaları
Sarımsak, limon ve kestane bal karışımı damar sertliği, yüksek tansiyon için faydalı olabileceği akademisyenlerce de belirtilmiştir. Diyet, nezle, soğuk algınlığı, astım, bronşit, bakteri üremesi, kısırlık, cinsel performans, sporcu besin takviyesi, kas ve adale kuvvetlendirilmesi, prostat gibi hastalıklara faydalı olduğuna inanılır. Bağışıklık için ideal besin takviyesidir.

Kestane Balı Bileşimi
 % 15-20 su, % 70-75 şeker (%31 glukoz, % 38 fruktoz, galaktoz, riboz, arabinoz, sorbitol), % 1mineraller ((Na, K, Mg, Ca, Fe, Cu, Zn, Se, Mn, I, F) ve %1-2 diğer organik bileşikler (fenolik asitler, flavanoller, vitaminler, karotenoidler, enzimler vs.)  ve serbest radikaller taşır.
Bir kg. kestane balında;
demir 7,97 mg çiçek balında ise 3.95 mg, bakır minerali kestane balında 0.44 mg çiçek balında 0,32 mg, mangan oranı kestane balında 14,7 mg oranında çiçek balında 2,0 mg, çinko oranı kestane balında 1.6 mg çiçek balında 4.4 mg, sodyum oranı kestane balında 41.9 mg oranında çiçek balında 40.9 mg, potasyum oranı kestane balında 4 bin 850 mg çiçek balında ise 998 mg, kalsiyum oranı kestane balında 426 mg iken çiçek balında 146 mg tespit edilmiştir.

Ürün Karşılaştır (0)


Kestane Balı Ürünü

Kestane Balı Ürünü

Kestane Balı özellikleri, fiyatı/ücreti, bedava havale/eft, anlaşmalı ucuz kargo vb. bilgiler için; ..

0,00TL Vergiler Hariç: 0,00TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)