Kaşar Peyniri

Kaşar Peyniri
KaşarPeyniri
Keçi,koyun veya inek sütünden yapılan sert ve kabuklu peynirdir. Rengi sarı veyabeyaza çalan sarı renktedir. Kahvaltı, makarna, tostların olmazsa olmazıdır.
Kaşar Peyniri Nedir
Kaşar Peyniri; İtalyanca’da “
caciocavallo”, Rumeli’de” kaşkaval”, Balkanlar’da“kaşer” isimleri ile bilinir. İbranice kaşer; yenilmesi caiz olan yiyecek (helal)anlamı taşır. 19.yy’da Musevi bir kız tarafından kaşar peynirinin bulunduğu daiddia edilir.
Arapça kabuk anlamına gelen “kışır” kelimesi kaşar isminin nerden geldiğine iyibir bilgidir. Çünkü; kaşar peyniri; diğer peynirlere göre kabuklu olan tek peynirdir.Anadolu’da “verik” ismi ile de anılır.
İnsanlara yakıştırılan “kaşar” ile peynire denilen “kaşar” arasında birbağlantı yoktur. Çünkü “az kaşardan tost, çok kaşardan dost olmaz”.
Kaşar Peyniri Özellikleri
Kaşar Peyniri; rendelenmesi en kolay peynirdir. Tost malzemesi için olmazsaolmazdır. Erkekler kaşarı daha rahat eritirler! Kaşar peyniri; peynirler içindeen lezzetlisidir. Kaşar peyniri; “eski kaşar”, “yeni kaşar” ve “tost kaşarı”diye 3 e ayrılır. Pizza da kullanılan peynir kaşar peyniri değildir.
Doğal Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır
10 litre süt parmakların yanmayacağı kadar ısıtılır, ısıtılan suya açılmış ikikaşık yoğurt atılır. 1 yaşına kadar olan buzağın idrar torbası yıkanılır, doğratılır,güneşte kurutulur, doğal peynir mayasıolarak aynı kaba atılır. Sütün içinde kesik çizgi gibi hâl alana kadarkarıştırılır. Kabın üstünü kapatıp 1 saat mayalanma molasına bırakılır. 1 saatsonra kabın üzerinde olabilecek yeşil veya başka renkli pörtüler alıp atılır.Geriye kalan ince bir tülbentle süzülür. Daha güzeli süzülen peynire aday sertsüt kütlesini sert cisimle eziniz. 4 veya 6 saat sona tamamıyla sert ve sıkı peynirhalini almış olduğu görülür.
Başka büyük bir kaba 5 litre su ile 5 tutam tuz kaynatılır. Kaynadıktan sonrakısık ateşte ısıtmaya devam edilir. Bu esnada diğer kaptaki peynir ısıtılanbüyük kaba atılıp karıştırılır. Bu işlemin sonunda peynir meydana gelir. Peynirazıcık daha tuzlanır, 48 saat bekletilir. Sararmaya başlayınca kaşar peyniriyapılmış olur.Alt Kategoriler