Kavurma

Kavurma
Kavurma

Kavurma Nedir
Kavurma; en çok kavrulan bir ürün olması münasebetiyle “kavurma” ismini almıştır. Gıda maddesidir. Kurban bayramında daha çok yapılır.
Kavurma Eti Nasıl Olmalı
Kavurma; eti saklamaktır. Kavurma için en ideal et inek etidir. Keçi veya koyun etinden de kavurma olur ama saklama süresi çok azdır. Tek tırnaklı hayvan eti hiç olmaz! Dinlenmeyen yeni et kas sayılır. Et olması için dinlenmesi şarttır. Et 1 veya 2 gece dinlenmelidir. En güzeli 2 gece dinlenmesidir. Dinlenen et kuşbaşı şeklinde doğranır.
Kavurma Pişirilirken Kullanılan Yağ Nasıl Olmalı
En iyisi olan etin yağlı kısmı, et yağlı değilse ineğin sargı yağı kazanın altına yerleştirilir. Kavurma eti bu yağda pişirilir. Böbrek yağı kullanımı yaygındır ama böbrek yağı ile kavrulan kavurma ağzımızı buruşturur, tadı hoş olmaz.
Kavurma Nasıl Pişirilir
Etin yağlı kısmı veya salgı yağı kazanın altına yerleştirilir. Üzerine kuşbaşı çeklinde doğranmış et konur. Et kaynatmaya başlanılır. Devamlı karıştırılır. Etin içindeki suyun tamamıyla çıkması lazım.
Çıkmazsa “çilani”, “çilyani”  denir, değişik bir kavurma olur. Etin içinden su çıkarken ette bulunabilecek kan vb. törpüler köpük olarak kazanın üstünde görünür, bunlar el yardımıyla alınır ve atılır.
Yaklaşık 2,5 saat pişirilen et ağız tadı ile kavurma olduğuna emin olunur. Yanan ateş söndürülür, kavurma dinlenmeye bırakılır.
Bütün kısmına kavurma, geri kalan kısmına hurda kavurma denir.
Kavurma Tuzu Ne Zaman İlave Edilir
Kavurma pişmesine az bir zaman kala %3 oranında üstüne tuz atılır. Et çok ise; pişmeden etlerin arasına aynı oranda tuz atılır, sonradan atılmaz.
Kavurma Nasıl Saklanılır
Pişen kavurma 5-10 dakika dinlenmeye bırakılır. Pişen kavurmanın üzerindeki yağ kütleleri alınır. Daha önceden iç kenarları et yağı ile yağlanmış tenekelere bastırılarak konulur. Dolan tenekenin üzerine tekrar sıvı halde olan et yağı dökülür. Günlük yemek için kavurma "tas"a konulabilir.
Kavurma Nerelerde Kullanılır
Kavurma; kahvaltılarda, tost çeşitlerinde, yemeklerde, özellikle yumurta ile karıştırılan yemeklerde kullanılır. Pilav üstü kavurma çok meşhur yiyecektir.Alt Kategoriler