Notice: getimagesize(): Read error! in /home/imrenticaret/public_html/catalog/model/tool/image.php on line 26Notice: getimagesize(): Read error! in /home/imrenticaret/public_html/system/library/image.php on line 14 Pekmez

Pekmez

Pekmez

Pekmez

Pekmez Nedir
Pekmez; Pek tatlı anlamına gelen “mez” uyarlamasıdır.
Divanı Lügat-it Türk'te de “bekmes şurubu” olarak da geçer. Enerji ve vitamin deposu içecektir. Kıvamı yoğundur.
Pekmez Nasıl Yapılır
Pekmez; bağbozumu zamanı üzümler toplanır (pekmez için en iyi üzüm siyah renkli kokulu üzümdür). Üzümler şaraban denilen tahta kaba atılır, üzerine debelenerek üzümler sıkılır, şırası meydana çıkar. Bu şıralar büyük bir bakır kazanın içine doldurulur. Üçlü sacayak üzerine konulan bakır kazanın içine yanmış ceviz ağacının maksimum %5 i kadar külleri de atılır (Külle kestirilmiş pekmez bu yönteme denir). Kül; şıranın posası altta kalsın, iyi meyveli tarafı üstte kalsın amacını taşır.
Kazanın altına kızılağaç davli odunları yerleştirilir ve ateşe verilir. Şıra karıştırılarak kaynatılır. Bu arada şıranın taşmamasına özen gösterilir. Kaynarken azalan şıra su veya başka bir şeylerle takviye edilmez. Kaynarken şıranın üzerindeki oluşan köpükler alınıp atılır. Kaynayan şıra ince tülbentle süzülür, içindeki küller tortular alınır, 2 veya 3 gün dinlenmeye bırakılır.
Pekmez Kaynatma Çeşitleri
Tatlı cıvık pekmez, günbalı pekmez, katı pekmez
Pekmez Bileşimi
%80 Karbonhidrat, Karbonhidrat içinde bolca glikoz ve früktoz, B1, B2, kalsiyum, magnezyum, krom, potasyum gibi çeşitli mineraller.
Pekmez Faydaları
Pekmez kana kolayca karışır, kan yapımını tetikler. İyi enerji kaynağı, verem ve hamilelik dönemi bakım gıdasıdır. Baldan daha vitamin içerdiğine inanılır. Günlük alınması gereken tüm besin maddeleri içerir.
Pekmez Çeşitlerimiz
Üzüm Pekmezi, Dut Pekmezi


Alt Kategoriler