Peynir

Peynir

Peynir – Caseus - Lor
Ham maddesi süt olan peynir, kendine has tat, şekil, yapısı olan gıda maddesidir.
Peynir Nedir; Peynir Farsça sütten yapılmış anlamına gelen “Panir” kelimesinden gelmiştir. Çökelek, kurut, kesük, çökelek, ağrımışık, udma, udhıtma isimlerinde de bilinir.
Peynir Bileşimi; Protein, yağ, çokça amino asit, vitamin ve minarel taşır.
Peynir Özellikleri
Protein ve vitamin yönünden iyi, besleyicidir. Karaciğer, damarsertliği, şeker ve idrardaki fazla albümin hastalıklarına olumlu etkisi olabilir.
Roma imparatorluğunda yaygınlaşsa da Orta Doğu Türkleri tarafından yapılmış, yapılan peynirlerin hayvan derilerinde saklanması da buradan gelmektedir. Sütü tuzlarken veya basınç altında bırakma sonucu da peynirin icat edildiği rivayet edilir.
Uzun süre saklanması gereken peynir tuzlu su ile tuzlanıp küplerde saklanabilir. Nem oranı düşük mabeinlerde saklanması en güzelidir. 6 veya 8 derece de saklanır.

Peynir Yapımı; Süt, kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ocakta ısıtılır. Bu sıcaklığı annelerimiz süte parmağını sokarak anlayabilirdi. Kaynamış süte yoğurt ilave edilir sütün içinde erimesi gözlenir. Eriyene kadar karıştırılır. Süt önce pıhtılaşır sonra top gibi daha sonra sütün peynire dönüştüğü görülür. Yeşilleşen su ile peynir tamamen ayrılınca peynir meydana gelmiştir. Bezden yapılmış dar torbalara yerleştirilir, üzerine ağırlık konulur. 2 gün bekletilir ve doğal peynir elde edilmiş olur.

Peynir; en iyi kıllı deride (keçi derisinde) muhafaza edilir. Keçi derisinde saklanacak peynir nem almaz.
Tüm peynir çeşitleri süt kaynatıldıktan sonra mayalanır. Sadece Erzincan tulum peyniri; kaynatılmadan taze iken kendi ısı derecesinde mayalanır.

Peynir yapımı Tükiye'de en çok yörükler tarafından yapılır.


Alt Kategoriler