Rokfor Peyniri

Rokfor Peyniri

Rokfor Peyniri

Romen/Romanlar'dan kalma ismi ile üretilen ve Romanlar'ın peynirnize benzeyen peynir çeşitidir.

Roquefort peyniri ya da Rokfor peyniri Güney Fransa'nın Roquefort kasabasında üretilmeye başlayan içi küflü, güzel kokulu bir peynirdir.
Rokfor'un yapımında Roquefort kasabası civarındaki doğal mağaraların ve sonradan bu mağaralara benzetilerek yapılan mahzenlerin olduğu kadar, Rokfor küfünün de büyük etkisi vardır, Rokfor küfü, üçte ikisi buğday unu, üçte biri çavdar unu olan bir hamurla hazırlanır. Peynirler mahzenlerde iki veya üç ay kalır.
İyi bir Rokfor peyniri kavuniçi renginde, ince kabuklu, içi beyaz küf damarlı olan, tereyağı yumuşaklığında ve tadındadır.

Rokfor peyniri diğer peynirlere oranla dayanıklı bir peynirdir.
"Türk rokforu" olarak bilinen ve lezzetini aylarca yerin altındaki bir mağarada bekletilmesinden alan "Divle Obruk Peyniri", kendine has tadı ve
aromasıyla dünyanın en kaliteli 5 peynirinden biridir.
Köyde peynir yapımının nisan ve mayıs aylarında meralarda doğal ortamda yayılan koyunlar sağılır. Süt kaynatılır, mayalanarak peynir haline gelir.
Peynir keselendikten sonra bir süre bekler. Ovalandıktan sonra kuzu ve oğlak derilerine özel aparatlarla basılır.
Ardından tulumlar mağaraya konulur. İlk önce deri doğal rengindedir. Sonra kül rengini alır. İlerleyen günlerde etrafında beyaz küf tabakası oluşmaya başlar.
Belli bir süre sonra bu küfler dökülür ve kızıl bir renk alır. Deri bu rengi aldığında peynir oluşumu tamamlanmış demektir.
Yaklaşık 3-4 ay süren bu sürecin ardından peynir mağaradan çıkarılır.


Ürün Karşılaştır (0)


Rokfor Peynir

Rokfor Peynir

Rokfor Peyniri özellikleri, fiyatı/ücreti, bedava havale/eft, anlaşmalı ucuz kargo vb. bilgiler için..

0,00TL Vergiler Hariç: 0,00TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)