Tereyağı

Tereyağı

Tereyağı
Süt yağından elde edilen sütürünüdür. Keçi, İnek sütünden olan tereyağı meşhurdur.
Tereyağı Nedir; Tereyağı Farsça taze yağ anlamına gelir. Tere kelimesi Farsçadan Türkçe ’ye geçen "tara" değişmesidir. Taze ve yaş anlamınagelir.
Doğal Tereyağı Üretimi; Yayıkta inek, koyun veya keçi sütünden yapılır. Uzun süredurması için tuzlansa da tuzsuz tereyağı daha değerlidir.
Doğal Tereyağ Bileşimi; %82 kadar süt yağı, protein, asit, vitaminler, hoş koku,kolesterin ve süt şekeri taşır. Gıda Maddesidir.

Doğal Tereyağ Yapımı; Kaynatılansütün veya mayalanan yoğurtun kaymakları (üstleri) alınıp biriktirilir. Tereyağı; el yoğrumu, yayık veya tanburda olur.
Az tereyağı yapımı elle olur. Bir kavanoz da yoğrulabilir. Hamur karıştıma makinelerine benzeyen tambur da da karıştırılığ tereyağı yapılabilir.
Bir de yayık ile yapılanı vardır; tereyağıolacak miktar köknar veya gürgen ağacından yapılmış, sızdırmayacak yayığa(külek) atılır. Yayık ileriye doğru itilerek sallandırılır. Veya biriktirilenkaymaklar tahta kaba konur, tahta bir parça ile sertçe döğülür/vurulur. Tanbur veya elle de yapılır. En güzeli yayıktır.
Kaymak, önce pirinç gibi sonra top gibi şekil alır, daha sonra da tereyağıolur. Su ile yoğurularak yıkanılır. Dayanıklı olması için %2 oranında tuzlanır.

Doğal Tereyağı Renk Özellikleri; Sarı, hafifsarı ve beyaz renkli tereyağı yaygındır. Bu renk farklılıkları sütü sağılanhayvanın yediği yeme göre değişir. Buzdolabında saklanır, oda sıcaklığındaerimeye başlar. Ağır kokulu olabilir, ekşi tadı olabilir. Kaliteli tereyağındasu oranı %16 sınırı geçmemelidir.
Hayvancılığın başladığı an tereyağı da başlamıştır. Her ne kadar zeytinyağı;tereyağına rakip olsa da tereyağı sevenler hiç azalmamıştır.
Mandıralarda veya köy evlerinde imalatı yapılan tereyağı zengin yiyeceği olmuş,fakir kişiler ise margarin yağı tercih etmişlerdir.
Tereyağı üretiminde yağsız kısım ayran için ayrılır, geri kalan yağlı kısım için mutfaklarımız için satışa sunulur. Ülkemizde 19. Yüzyıl biterken Yakutistan adlı kadının İlk defa tereyağını ürettiği rivayet edilir.Alt Kategoriler