Keçi Tereyağı

Keçi Tereyağı

Keçi Tereyağı

Keçi, basılan yerde otlanmaz. Ağacın, bitkinin, çiçeğin, sebzenin vb., ormanda bile en temiz yerinden en üst yerinden, en taze yerinden filizlerden otlanır. Kayalara bile tırmanır, temiz filiz arar. Dolayısıyla keçi sütü bakterisi en az süttür. Keçi sütü için tam organik süt diyebiliriz. Bunun içindir ki keçi sütü ile yapılan tereyağı bakterisi en az tereyağıdır. Anne sütüne eş değer bir süt varsa o da keçi sütüdür. Keçi sütünün hazmedici özelliği tereyağına da yansır. En çabuk hazmedilen yağ keçi tereyağıdır.
Keçi Tereyağı Faydaları
Keçi Tereyağı; bebek bakımı, hamilelik bakımı, koroner kalp hastalıklarında,  kalite yaşam için olumlu katkısı olabilir.
Keçi Tereyağı Özellikleri
Keçi Tereyağı; açık sarı rengindedir, diğer tereyağlarına göre ücreti pahalıdır. Yayla zamanları keçiler sağıldıkları için yayla zamanı akabinde keçi tereyağı piyasada bulunur. Harici zamanlardaki keçi yağı eski olur. Protein, özellikle kalsiyum (Ca) bakımından çok zengindir.
Doğal Keçi Tereyağı Nasıl Yapılır
Kaynatılan keçi sütünün kaymakları (üstleri) alınıp biriktirilir. Tereyağı olacak miktar köknar veya gürgen ağacından yapılmış, sızdırmayacak yayığa (külek) atılır. Yayık ileriye doğru itilerek sallandırılır. Veya biriktirilen kaymaklar tahta kaba konur, tahta bir parça ile sertçe döğülür/vurulur.
Kaymak, önce pirinç gibi sonra top gibi şekil alır, daha sonra da keçi tereyağı olur. Su ile yoğurularak yıkanılır. Dayanıklı olması için %2 oranında tuzlanır.
Keçi Tereyağı Nasıl saklanır
3 derece ısıya kadar saklanılır.


Ürün Karşılaştır (0)


Keçi Tereyağı

Keçi Tereyağı

Keçi Tereyağı özellikleri, fiyatı/ücreti, bedava havale/eft, anlaşmalı ucuz kargo vb. bilgiler için;..

0,00TL Vergiler Hariç: 0,00TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)